Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AMD Ryzen CPU’larında “Ryzen AI 300” Adı ile Intele Rakip Oluyor!

AMD, gelecek Ryzen CPU’larını “Ryzen AI 300” adıyla yeniden markalayarak Intel’in 200 serisi işlemcilerini bir üst seviyeye taşıyacak.

AMD, gelecek Ryzen CPU'larını

Yeni bir sızıntı, AMD’nin mobil işlemci markalama stratejisini elden geçirebileceğini gösteriyor.

Bilibili forumlarındaki sızıntı kaynağı Golden Pig’e göre, AMD’nin yeni nesil Zen 5 mobil işlemcileri için mevcut Ryzen isimlendirmesinden vazgeçtiği iddia ediliyor. Yeni markanın “Ryzen AI” ve ardından 300 serisi bir numara olacağı söyleniyor.

Haber, daha önceki bir Asus sızıntısının ilk Ryzen AI işlemcileri için 100 serisi numaralandırma şeması olasılığını ima etmesinin ardından geldi. Ancak Golden Pig’in raporu, AMD’nin Intel’in yeni nesil Lunar Lake/Arrow Lake işlemcileri için söylentilere göre “daha düşük” 200 serisi numaralandırmasını geçmek için 300 serisine geçmeyi tercih ettiğini gösteriyor.

AMD Ryzen AI 300

AMD’nin bu çiplerde Microsoft’un yeni Copilot+ AI bilgisayarları için kilit bir bileşen olan Sinirsel İşlem Birimi’nin (NPU) yer aldığını vurgulamak istemesi de olası.

AMD’nin özellikle anakart alanında rakip marka stratejilerini yansıtma geçmişi, bu söylentiye biraz güven veriyor. Şirketin B650 yonga seti adını benimsediği iddiası, Intel’i karışıklığı önlemek için rakip yonga seti için B660’ı kullanmaya zorladığı bildiriliyor.

Eğer doğruysa, “Ryzen AI” markası muhtemelen AMD’nin XDNA NPU teknolojisine sahip tüm mobil işlemci serisini içerecektir. Buna AMD’nin Ryzen 8040 serisinden sonra gelecek yeni nesil ana akım Ryzen mobil işlemcilerinin kod adı olan Strix Point de dahil olacak.

Strix Point’in Zen 5 CPU mimarisine, RDNA 3.5 grafiklere ve yaklaşık 30 TOPS performansa sahip bir XDNA2 NPU’ya sahip olması bekleniyor. AMD’nin Apple’ın M3/M4 işlemcileri ile rekabet etmek üzere tasarladığı yüksek performanslı mobil APU’sunun kod adı olan Strix Halo da “Ryzen AI” şemsiyesi altına girebilir.