Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dizüstü Bilgisayarı Chromebook’a Dönüştürme

Teknoloji durmadan gelişiyor ve

Teknoloji durmadan gelişiyor ve yaşamın her alanında kendisine yer bulmaya devam ediyor. Son yıllarda dünyada popüler hale gelen akıllı mobil cihazlar ile sınırlı kalmayan teknolojik gelişimi bilgisayar dünyasında da etkilerini en net şekilde gösteriyor.

Günümüz dizüstü bilgisayar dünyasında önemli bir devrim yaratan Chromebook akıllı cihazların oldukça popüler hale geldiği bugünlerde oldukça yoğun şekilde ilgi görme başarısını yakaladı. Ancak pek kişi henüz Chromebook teknolojisiyle tanışma fırsatını yakalamadı. Hali hazırda bir dizüstü cihazı bulunan kişiler yeni bir Chromebook almayı pek de tercih etmiyor. Ancak günümüzde yeni yayınlanan ücretsiz bir yazılım ile eski dizüstü bilgisayarı gerçek bir Chromebook’a dönüştürebilmek mümkün hale geliyor.

Chromebook Ne Demek?

Chromebook Google tarafından geliştirilen ve Chrome işletim sistemiyle çalışan bir tür taşınabilir bilgisayardır. Genellikle internet tarayıcısı tabanlı çalışan bu cihazlar çevrimiçi işlemler için optimize edilmiştir. Chromebook’lar hızlı başlatma süreleri güvenilirlik ve kullanım kolaylığı gibi avantajlarıyla bilinirler.

Bu cihazlar web tabanlı uygulamaları e-postayı ve belge düzenlemeyi gerçekleştirmek için kullanılır. Ayrıca Google Drive gibi bulut tabanlı depolama hizmetleriyle entegre çalışırlar bu nedenle verilerinizi çevrimiçi olarak saklayabilirsiniz. Chromebook’lar genellikle daha uygun fiyatlıdır ve genellikle öğrenciler işletmeler ve hafif kullanım amaçları için tercih edilirler.

Dizüstü Bilgisayarı Chromebook’a Dönüştürme İşlemi

Windows ve Mac işletim sistemine sahip olan eski dizüstü bilgisayarların yanında işlevsel ve ekonomik fiyatlı bir alternatif olarak sunulan bulut tabanlı Chromebook’lar temel mantığıyla Linux çekirdeği üzerinde temelleniyor. Bu özelliği ile de söz konusu cihazların internet bağlantısı olmadan pek de kullanışlı olmayan cihazlar olmasına neden oluyor.

Ancak bu noktanın dışında modern çağda dizüstü bilgisayarlar ile yapılan uygulamalar için çok etkileyici bir donanım gücüne de ihtiyaç bulunmadığını bir gerçektir. Özellikle pek çok kullanıcı için internette gezinmek e-mail göndermek film ve müzik oynatmak sosyal medyalarda yer almak ve arkadaşlar ile iletişim halinde olabilmek amacı ile kullanılabiliyor. Tüm bu özellikleri ile Chrome işletim sistemi kullanıcılara cazip gelse de bunun için Chromebook almaya ikna olmakta zorlanılabiliyor. Ancak son dönemlerde Neverware isimli bir yazılım aracılığıyla Chrome OS’yi Windows işletim sistemi bulunan eski dizüstü bilgisayarlarda da çalıştırabilmek mümkün oluyor.

Neverware isimli yazılımın sunduğu ücretsiz CloudReady özelliği sayesinde eski dizüstü bilgisayarların Chrome OS’yi çalıştırabilir ve böylelikle çok daha fonksiyonel bir kullanım sunar hale getirebilmek kullanıcılar için mümkün hale geliyor. Bu özellikten yararlanabilmek için gereksinim duyulan tek şey ise 8 veya 16 GB’lik bir USB bellek internet bağlantısı ve Chromebook Recovery Utility’yi kullanabilmek için Chromebook tarayıcıdır. Kullanıcılar ayrıca Neverware web sitesi üzerinden ücretsiz olarak eski dizüstü bilgisayarının CloudReady için uyumlu olup olmadığını da sorgulayabiliyor.