Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı?

İnternet servis sağlayıcıları her

İnternet servis sağlayıcıları her zaman size daha hızlı bir bağlantı kurmak ister. Fakat pazarlamayı unutun: Gerçekten ne kadar hıza ihtiyacınız var? Cevap beklediğinizden daha karmaşık. Daha yüksek hız kademeleri her zaman paraya değmez.

İnternet bağlantı hızları genellikle saniyede megabit cinsinden ölçülür genellikle Mbps olarak yazılır. Bir megabayt oluşturmak için sekiz megabit gerekir bu nedenle 1000 Mbps bağlantınız (gigabit) varsa 1 GB dosya indirmek 8 saniye sürer.

Veri Hızına Karşı Hız

Buradaki farkı açıklığa kavuşturmak önemlidir. İnternet hızı bir kerede ne kadar veri indirebileceğinizin ölçüsüdür ve bir veri sınırı belirli bir ayda ne kadar indirebileceğinizin bir ölçüsüdür. Kesinlikle ilişkilidirler – daha hızlı bir bağlantınız varsa ve gerçekten bu bant genişliğini kullanıyorsanız veri sınırınızı maksimize etmek çok daha kolaydır.

Veri kapsülleri mobil endüstride yaygındır ve her ay telefonunuzda kullanmanız için sınırlı miktarda veri sağlar. Çoğunlukla hizmetlerini katmanlara ayırmanın ve “premium” seçenekler için sizden daha fazla para talep etmenin bir yoludur ve veri gereksinimleri servis sağlayıcıların dayanabileceğinden daha hızlı büyüyor .

Telefonunuzda bir veri sınırı olsa da Comcast gibi ev ISS’leri de genellikle bir ayda 1 terabaytlık veri (1024 gigabayt) olmak üzere bir veri yükü ekler; Comcast’e göre çoğu Xfinity internet abonesi Aralık 2018’den itibaren ayda yaklaşık 174 GB kullanıyor. Ancak evinizde birden fazla kişi varsa ve çok fazla içerik akışı kullanıyorsanız veri sınırlarını zorlamak çok kolaydır .

En fazla bant genişliği ne kullanır?

İnternet hızınız sonuçta bant genişliğinizin bir ölçüsüdür. 25 Mbps bağlantınız varsa aynı anda beş 5 Mbps Netflix akışını izleyebilirsiniz. ABD’de ortalama İnternet hızının bugünlerde 100 Mbps’ye yakın olması çoğu insan bağlantılarını maksimuma çıkarmayacak. Kırsal alanlarda ise mevcut maksimum hızlar tek haneli olabilir.

Genel olarak video akışı en fazla bant genişliğini kullanır – en azından ortalama kullanıcı için. Netflix 1080p akışlar için yaklaşık 5 Mbps kullanıyor ve 4K akışlar için 25 Mbps tavsiye ediyor . YouTube genellikle biraz daha yüksektir çünkü birçok video 60fps’de (bant genişliğinin iki katı) filme alınır ve 1080p60fps’de yaklaşık 7 Mbps kullanır.

Ama bu bütün resim değil. Bir YouTube videosu ortalama 7 Mbps olabilirken gerçekte kullandığı bant genişliği de bu değildir. Önceden arabelleğe alınacağı için YouTube genellikle bağlantınızı en üst seviyeye çıkarmaya çalışır ve testlerimizde yaklaşık 250 Mbps’de (400 Mbps bağlantıda) zirve yapar.

Bunun tersi de geçerlidir. Yeterli bant genişliğiniz yoksa YouTube sizi 480p30fps’ye veya daha da altına düşürür ve böylece videoları 1 Mbps’lik bir bağlantıda bile izlemenizi sağlar. Netflix kaliteyi mevcut hıza ayarlayarak büyük ölçüde aynı şekilde çalışır. Çalışan birden fazla cihazınız varsa yönlendiriciniz hepsi arasındaki trafiği dengeleyecek ve akışınız buna göre ayarlanacaktır.

Dolayısıyla bir anlamda bağlantınızın ne kadar hızlı olduğu önemli değildir çünkü video akışı genellikle olabildiğince fazla bant genişliği kullanır. En azından düşük kaliteli bir akışı desteklemek için yeterli hızınız olduğu sürece hiçbir tamponlama yaşamazsınız. Daha yüksek bant genişliğine sahip bir akışa sahip olmak sadece daha yüksek kalitede video oynatmayı sağlar. Her yerde durum böyle değil bu yüzden bir artıya sahip olmak her zaman iyidir.

Yükleme Hızı Önemli mi?

Yükleme hızı İnternet planınızın oldukça önemli bir başka bölümüdür. Çok sıklıkla İnternet servis sağlayıcıları mükemmel indirme hızlarına ve korkunç yükleme hızlarına sahip paketler satarlar. Sebep insanların yüklemeden çok daha fazla indirme yapmasıdır.

Yükleme hızınız içeriği İnternet’e ne kadar hızlı yükleyebileceğinizi belirler. Dosyaları Google Drive’a veya Dropbox’a yüklüyorsanız yükleme hızı ile sınırlandırılırsınız. Üstelik sadece dosyalar değil – yükleme hızı aslında canlı bir video yüklediğiniz için Facetime ve Skype kalitenizi etkileyebilir. Twitch veya YouTube gibi bir sitede yayın yapmayı düşünüyorsanız yüksek bir yükleme hızına ihtiyacınız olacaktır. İndirme hızınızı kullandığınız sıklıkta kullanmazsınız ancak bunu yaparken çok önemlidir.

ISS’nizin sunduğu planlarla sınırlı kalacaksınız. Genellikle indirme hızının reklamını yaparlar ve yükleme hızını bulmak için kazmak zorunda kalacaksınız. Xfinity burada “gigabit” Internet satıyor ancak yalnızca “Mbp” yüklemesi veriyor.

Tek bir servis sağlayıcısına takılan biriyseniz makul bir yükleme hızı istiyorsanız daha pahalı bir plana yatırım yapmanız gerekebilir. Daha hızlı bir yükleme hızı elde etmek genellikle ISS’nizden daha pahalı işletme sınıfı bir internet bağlantısı seçmeyi içerir.

Peki İnternet Bağlantınız Ne Kadar Hızlı Olmalı?

Kararınızı etkilemesi gereken iki ana faktör vardır – evinizde kaç kişi var ve ne kadar indirme yapıyorsunuz. Videoyu yalnızca HD kalitesinde (4K değil) yayınlıyorsanız tamponlama yapmadan istikrarlı kaliteli bir akış için kişi başına en az 5 Mbps öneririz . Fazlalık olması iyi ama bu kullanımda büyük olasılıkla farketmeyeceksiniz.

Düzenli olarak büyük indirmeler yapmak gibi video akışının yanı sıra bant genişliği yoğun bir şey yapıyorsanız İnternet hızınız genellikle indireceğiniz hızı belirler. Burada kesinlikle bir fazlalık olduğunu fark edeceksiniz. Steam’den 5 Mbps’de 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer ancak 100 Mbps bağlantıda 15 dakika sürer. Yine de indirdiğiniz sunucu tarafından kapatılırsınız bu nedenle yalnızca azalan getirileri görmek için bir gigabit planı satın alırsanız şaşırmayın. Başka bir deyişle bir gigabit (1000 Mbps) bağlantıda bile Steam’den indirirken muhtemelen gigabit hızları elde edemezsiniz.

Genel olarak web’e göz atabilir ve günlük görevlerinizin çoğunu oldukça yavaş bağlantılarda bile iyi yapabilirsiniz. İndirmeleriniz beğeninize biraz uzun sürüyorsa daha iyi bir plana yatırım yapmayı deneyin. Düzenli olarak canlı yayın yapıyorsanız büyük dosyalar yüklüyorsanız bilgisayarınızı internete yedeklediğinizde veya görüntülü aramalar yapıyorsanız yükleme hızınızın düşmediğinden emin olmak istersiniz.

Fiber Bağlantılar Daha Hızlı mı?

Fiber genellikle daha hızlıdır çünkü bir kerede daha büyük miktarda veri aktarabilir. Daha yüksek bant genişliğine sahip bir boru ISS’nizin size bu daha büyük borunun büyük bir bölümünü satabileceği anlamına gelir. Ancak bu her zaman böyle değildir ve yerel ISS’nizin sunduklarına bağlıdır.

Fiber bağlantılar kablo bağlantılarına göre başka küçük bir avantaj sunar: gecikme. Gecikme sinyalin bilgisayarınızdan Internet’e fiziksel olarak ne kadar hızlı geçebileceğidir. Fiber kablolar teknik olarak iyi bakır kablolardan daha hızlı değildir ancak çok daha yeni bir standarttır ve genellikle en geniş bantlı İnternet’i destekleyen (genellikle on yıllardır) kablolardan daha hızlıdır.

Gecikme çok fazla önemli değil . Gecikme web sitelerindeki bağlantıları tıklattığınız zaman önemlidir – daha yüksek gecikme bir sonraki web sayfasının yüklenmeye başlamasından daha uzun bir süre önce anlamına gelir – ancak artımlı bir gelişme olduğunu farketmezsiniz. Çok fazla çevrimiçi oyun oynarsanız ping’lerinizi küçük bir farkla azaltmaya yardımcı olabilir ve hızlı yerleştirilmiş oyunlarda seğirme refleksleri gerektirdiğini fark edebilirsiniz. Ancak lif sihir değildir ve bakır hala oldukça iyidir. Fark sadece birkaç milisaniyedir ve muhtemelen her zaman farkına varmazsınız.