Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

iOS 18 Güncellemesinde 10 Etkileyici Yapay Zeka Özelliği Geliyor! İşte, Yenilikçi Özellikler

Apple geçtiğimiz günlerde iOS 18 güncellemesini tanıttı ve bilgi verdi. Verdiği bilgiler arasında en çarpıcı olan ise yapay zeka destekli yenilikler…

Apple geçtiğimiz günlerde iOS

Yapay zekanın hayat içerisindeki yansımaları artmaya devam ediyor. Son olarak iOs 18 güncellemesi kapsamında 10 ayrı yapay zeka uygulaması bulunacağına değinildi.

Buna göre iOS ile yapay zeka AI birleşiyor, kullanıcı deneyimi ve kolaylık sunacak 10 ayrı özellik ortaya çıkıyor.

iOS 18’de Beklenen Yapay Zeka Özellikleri: Siri 2.0

İlk olarak yapay zekanın etkisiyle daha fazla kişiselleştirilmiş bir Siri kullanıcıları bekliyor. Siri 2.0 olarak duyurdukları bu hamlede Siri, günlük olarak rutinleri hafızasında tutacak ve hatırlatacak ya da otomatik görevlere sahip olacak.

AI Desteği ile Fotoğraf Geliştirme

Diğer taraftan fotoğraf düzenleme alanında da yapay zeka fırsatları son hızıyla gelişmeye devam ediyor. AI kaynaklarını uygulamalarına entegre eden Apple, böylece düzenleme fırsatlarını geliştiriyor.

Örneğin, portre olarak çekilmiş bir fotoğrafta arka planı düzenleme/bulanıklaştırma ya da renkleri ayarlama mümkün kılınacak.

Sağlık ve Spor Takibi

Apple, sağlık ve spor alanında sahip olduğu uygulamaları yapay zeka temelli düzenleyerek daha yakından takip edecek.

Algoritmalar sayesinde günlük aktiviteler kişiselleştirilerek sağlık alanında öneriler sunulacak. Uyku, beslenme ya da egzersiz programları da analiz edilebilecek.

Otomatik Mesajlaşma

Sık sık verilen cevaplara bağlı olarak algoritma otomatikleşecek ve mesajlaşma sırasında sizelre tahmin yoluyla öneriler sunacak. Üstelik sadece metin değil; çıkartma ve emojilerde de öne çıkanlar olacak.

Video ve Fotoğraf Araması

Galeri ve fotoğraflar arasında istenen görseli bulmak AI sayesinde daha mümkün olacak. Fotoğrafı temsil eden kelimeler ile arama yapınca (örneğin, sahil fotoğrafı ya da kedi fotoğrafı vs.) galeri arasında tarama yapılacak ve istenen görsel bulunacak.

iOS 18

Hızlı Çeviri

Anlık çeviriler yapmak gerektiğinde AI ile birebir hareket edebileceksiniz. Metin ya da konuşmayı duyarak anlık çeviri imkânıyla iletişim kurmak daha mümkün olacak.

Geliştirilmiş Kamera Özellikleri

Akıllı kamera uygulamasını geliştirmek isteyen Apple bu alanda da çalışma yapacak. Bu kapsamda hareketli ya da gece modu çekimleri geliştirilecek.

Bildirim Filtresi

Bildirimler arasında vakit kaybetmemek ve sadece kişiselleştirilmiş bildirimlere erişmek mümkün. Önemsenen bildirimler ayırt edilerek kullanıcı önüne sunulacak.

Müzik Önerileri

AI sayesinde kişiselleştirmeyi arttıracak olan iOS 18, kullanıcılarına kendisine özel müzikler sunacak. Dinlenen ya da reaksiyon verilen müziklere göre müzik keşfi yapmak kolay hale gelecek.

Arttırılmış Güvenlik

Cihazın tehlike durumlarını algılayarak anlık güvenlik önlemlerini arttırmak mümkün olacak. Aynı zamanda olası tehlikeleri önden tespit ederek kullanıcıya bildirim verilecek.

Kaynak: Haber Merkezi