Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dizüstü Laptop Bilgisayarları Kablolu veya Kablosuz  Televizyona Bağlama

Dizüstü bilgisayarı TV’ye bağlama

Dizüstü bilgisayarı TV’ye bağlama – kablolu ve kablosuz seçenekler

Bu adım adım kılavuzda dizüstü bilgisayarı TV‘ye nasıl bağlayacağınızı göstereceğiz böylece Netflix‘i tatil fotoğraflarınızı ve diğer içerikleri büyük ekranda izleyebilirsiniz . Bunu yapmanın birkaç yolu var ancak en basit ve yaygın kullanılan yöntemlere odaklanacağız.

Sizin için doğru yöntem TV’nizde ve dizüstü bilgisayarınızda bulunan bağlantı noktaları da dahil olmak üzere birkaç farklı şeye bağlı olacaktır. Başlayalım.

Bir dizüstü bilgisayarı TV’ye HDMI kablosuyla bağlama

Bu dizüstü bilgisayarınızı bir TV’ye bağlamanın en kolay ve en kolay yoludur. İşi halletmek için tek ihtiyacınız olan Amazon’a 10 dolardan daha az alabileceğiniz bir HDMI kablosudur . Bir HDMI kablosu hem ses hem de yüksek çözünürlüklü videoyu idare edebilir bu nedenle en sevdiğiniz TV programlarını izlemek için mükemmeldir.

Bunu yapabilmek için dizüstü bilgisayarınızın ve TV’nizin bir HDMI bağlantı noktasına sahip olması gerekir. Eğer çok yaşlı değillerse (ya da bu konuda çok yenilmezlerse) ikisinin de gemide olması iyi bir şans. Her iki cihazı da açın ve bir HDMI kablosu kullanarak bağlayın. Ardından uzaktan kumanda yardımıyla TV’nizde doğru HDMI girişini seçin; gitmeniz iyi olur.

Bazı dizüstü bilgisayarlarda mikro HDMI veya mini HDMI bağlantı noktası bulunduğunu unutmayın; böylece farklı bir kabloya ihtiyacınız olur; aşağıdaki düğmelerden alabilirsiniz. Alternatif olarak normal bir HDMI kablonuz varsa biraz para kazanmak için bir adaptör satın alabilirsiniz. Bunu elde edebilirsiniz burada (HDMI mini HDMI) ve burada (HDMI mikro HDMI) .

Adım adım talimatlar:

 • Dizüstü bilgisayarı TV’ye bir HDMI kablosuyla bağlayın.
 • Her iki cihazı da açın.
 • Uzaktan kumandayla TV’de doğru HDMI girişini seçin.
 • İki cihaz arasındaki bağlantı otomatik olarak kurulmalıdır. Ancak olmaması durumunda Ayarlar> Sistem> Ekran‘a gidin ve “TV” nin seçili olduğundan emin olun. Çözünürlüğü televizyonunuzdan birine uyacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bunlardan biri Windows ve P tuşlarına basın ve ardından “Çoğalt” seçeneğini seçin.

Bir dizüstü bilgisayarı TV’ye VGA kablosuyla bağlama

Daha eski bir dizüstü bilgisayarınız ve televizyonunuz varsa her ikisinde de bir VGA bağlantı noktası bulacaksınız. Bir VGA kablosunun nasıl göründüğüne bakabilir ve burada bir tane satın alabilirsiniz . VGA sunduğu düşük çözünürlüklü video kalitesi nedeniyle HDMI kadar iyi değil. Ayrıca yalnızca video sinyaliyle de ilgilenir; bu sesi işlemek için ayrı bir kabloya ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir .

TV’nizi ve dizüstü bilgisayarınızı açın ve ardından bir VGA kablosu ve 35 mm ses kablosu kullanarak bağlayın. Bir sonraki adım uzaktan kumandanızdaki Giriş düğmesine basmaktır (Kaynak veya AV olarak da adlandırılabilir) ve listeden PC veya RGB seçeneğini seçin. Hepsi bu kadar.

Adım adım talimatlar:

 • Dizüstü bilgisayarı bir VGA kablosuyla TV‘ye bağlayın.
 • İki cihazı bir 35 mm ses kablosuyla bağlayın.
 • Her iki cihazı da açın.
 • Uzaktan kumandayla TV’deki PC veya RGB girişini seçin.
 • İki cihaz arasındaki bağlantı otomatik olarak kurulmalıdır. Ancak olmaması durumunda Ayarlar> Sistem> Ekran‘a gidin ve “TV” nin seçili olduğundan emin olun. Çözünürlüğü TV’nizinkiyle eşleştirmek için de ayarlayabilirsiniz. Bunu tamamladıktan sonra Windows ve P tuşlarına basın ve ardından “Çoğalt” seçeneğini seçin.

Ya dizüstü bilgisayarımda ve TV’nde farklı bağlantı noktaları varsa?

 

Örneğin dizüstü bilgisayarınızda yalnızca bir HDMI bağlantı noktasına ve TV’nizde eski bir VGA bağlantı noktasına sahip olduğunu varsayalım. Bu durumda işi yapmak için bir HDMI-VGA dönüştürücüsüne ihtiyacınız olacaktır. Bunlar nispeten ucuz Amazon’da 8 $ gibi düşük bir fiyata satılıyor – sizinkini aşağıdaki düğmeyi kullanarak alın.

Dönüştürücüyü aldıktan sonra işlem çok kolaydır. HDMI kablosunu dizüstü bilgisayarınıza ve VGA kablosunu TV’nize takın. Ardından iki cihazı birbirine bağlamak için VGA kablosunun diğer ucunu dönüştürücüye takın. Son adım TV’nizdeki PC veya RGB girişini uzaktan kumandayla seçmektir.

Adım adım talimatlar:

 • HDMI kablosunu dizüstü bilgisayarınıza takın.
 • VGA kablosunu TV’nize takın.
 • İki cihazı bağlamak için VGA kablosunu dönüştürücüye takın.
 • Dizüstü bilgisayarı ve TV’yi açın.
 • Uzaktan kumandayla TV’deki PC veya RGB girişini seçin.
 • İki cihaz arasındaki bağlantı otomatik olarak kurulmalıdır. Ancak olmaması durumunda
 • Ayarlar> Sistem> Ekran‘a gidin ve “TV” nin seçili olduğundan emin olun. Çözünürlüğü TV’nizinkiyle eşleştirmek için de ayarlayabilirsiniz. Bunu tamamladıktan sonra Windows ve P tuşlarına basın ve ardından “Çoğalt” seçeneğini seçin.

Bir dizüstü bilgisayarı USB-C ile TV’ye bağlama

 

Dizüstü bilgisayarınızda bir USB-C bağlantı noktası varsa birkaç seçeneğiniz vardır. TV’nize doğrudan bir USB-C kablosuyla bağlayabilirsiniz ancak açık bir şekilde yalnızca TV’de bir USB-C bağlantı noktası varsa. Sadece bir USB-C kablosu alın iki cihazı birbirine bağlayın ve TV’de doğru girişi seçin. Ancak her bir USB-C portunun bir video sinyali taşıyamayacağına dikkat edin bu yüzden bir USB-C – USB-C kablosu satın almadan önce bunu kontrol ettiğinizden emin olun .

İkinci seçenek USB-C to HDMI adaptörünü satın almaktır; USB-C kablosunu dizüstü bilgisayarınıza ve bir HDMI kablosunu TV’nize takın. Ardından iki cihazı birbirine bağlamak için HDMI kablosunun diğer ucunu adaptöre takın. İşlemi tamamlamak için TV’nizdeki HDMI girişini seçin.

Adım adım talimatlar:

 

 • İki cihazı bir USB-C kablosuyla bağlayın. Alternatif olarak bir USB-C – HDMI adaptörü kullanın.
 • Televizyonu ve dizüstü bilgisayarı açın.
 • Kullandığınız kabloya bağlı olarak TV’de uzaktan kumanda ile uygun girişi seçin.

Bir dizüstü bilgisayarı TV’ye kablosuz olarak bağlama

 

Bu sinir bozucu kablolarla uğraşmak istemiyorsanız dizüstü bilgisayarınızı TV’ye kablosuz olarak bağlamak oldukça yoludur. Ancak işi yapabilmek için Google Chromecast veya Roku Streaming Stick Plus gibi bir medya akış cihazına ihtiyacınız var . Chromecast’in yerleşik olduğu gibi bir Android TV de yapacak.

Bir Google Chromecast cihazı muhtemelen en iyi seçeneğinizdir ve HDMI kablosu gibi bir şeyden daha pahalı olmasına rağmen sadece 35 $ ‘lık başlangıç ​​fiyatı etiketi ile süper pahalı değildir – aşağıdan edin.

Başlamak için Chromecast’i TV’nize takın ve ayarlayın. Bu yazıda kurulum sürecini açıklamayacağım bunun için özel bir makalemiz var – burada kontrol edin . Her şey ayarlandıktan sonra Chrome sekmelerini dizüstü bilgisayarınızda yerel olarak depolanan videolarınızı ve dosyalarınızı ve hatta masaüstünüzü TV’ye yansıtabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızda Chrome tarayıcıyı başlatmanız sağ üst köşedeki menü simgesine (üç dikey nokta) tıklayın ve “Oyuncular” seçeneğini seçin. Ardından “Kaynaklar” açılır menüsünden yayınlamak istediğiniz içeriği seçin ve yayınlamak istediğiniz Chromecast’i tıklayın (birden fazla varsa).

Adım adım talimatlar:

 • Chromecast‘i TV’ye takın ve ayarlayın ( talimatlar için burayı tıklayın ).
 • Chrome tarayıcıyı açın ve sağ üst köşedeki menü simgesine tıklayın (üç dikey nokta).
 • “Kaynaklar” açılır menüsünden yayınlamak istediğiniz içeriği seçin.
 • Yayınlamak istediğiniz Chromecast’i seçin.

Bonus ipucu: Bir USB flash sürücü kullanın

Tek yapmanız gereken tatil fotoğraflarınızı veya büyük ekranda bir filmi şu anda kontrol etmekse sadece bir USB flash sürücü kullanabilirsiniz – kablolara veya özel medya aktarıcılarına gerek yoktur. İçeriği dizüstü bilgisayarınızdan USB’ye aktarın USB’yi TV’nize takın ve dosyaları oynatmak için TV’nizdeki USB girişini seçin. Ancak bu işlemi yapabilmek için TV’nizin bir USB bağlantı noktası olması ve çeşitli dosyaların oynatılmasını desteklemesi gerekir. Bazı TV’ler yalnızca görüntü dosyalarını desteklerken diğerleri de videoları oynatabilir.

Adım adım talimatlar:

 • Dizüstü bilgisayarınızdan bir USB flash sürücüye görüntüleri ve videoları aktarın.
 • USB flash sürücüyü TV’nize takın.
 • TV‘nizdeki USB girişini seçin.
 • Görüntülemek istediğiniz dosyaları seçin ve oynat tuşuna basın.

Büyük ekranda içerik izlemek için bir dizüstü bilgisayarı TV’ye bağlayabilirsiniz. Hangi yöntemi kullandınız? Yorumlarda bize bildirin!