Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Volga Otomobil Markası Changan Modelleri ile Yeniden Dirildi

Volga otomobil markası, Changan modelleri ile yeniden dirildi. 2024’teki sanayi fuarında tanıtılan yeni modeller hakkında daha fazla bilgi edinin. Hız kesmeden aşağıdan hemen okumaya devam et.

Volga otomobil markası, Changan

21 Mayıs’ta Rusya’nın Nizhny Novgorod kentinde düzenlenen bir sanayi fuarında gösterilen üç yeni modelle Volga otomobil markası yeniden dirildi. Hayır, Car News Russia’yı okumuyorsunuz, her üç otomobil de aslında Changan modellerine dayanıyor.

Volga, GAZ’a (Gorki Otomobil Fabrikası) ait bir markadır, ancak marka en son 2010 yılında şirketin Volga Siber olarak bilinen Chrysler Sebring’in modifiye edilmiş bir versiyonunu üretmeyi bırakmasıyla üretilmiştir. Üç yeni araç C40 sedan ile K30 ve K40 SUV’lerden oluşuyor. Her üçü de 188 hp (138 kW) güç üreten ve 300 Nm tork sağlayan aynı Changan JL473ZQ7 1.5 litrelik motoru kullanıyor. Şu anda şanzıman bilinmiyor ancak C40 sedanın 7 vitesli otomatik şanzımana sahip olduğuna inanılıyor.

C40 orta boy sedan, ilk olarak 2023 yılında satışa sunulan ikinci nesil Changan Raeton Plus’a dayanıyor. Raeton Plus 4800, 1820 ve 1480 mm (l/w/h) ölçülerinde olup 2770 mm dingil mesafesine sahiptir.

K30 kompakt bir SUV ve 2020’de piyasaya sürülen Changan Oshan X5’i temel alıyor. Ölçüleri 4490, 1860 ve 1580 mm (l/w/h) olup 2710 mm dingil mesafesine sahiptir.

Volga C40 Görselleri

Son olarak K40, 2022’de satışa sunulan Changan UNI-Z’yi temel alan orta boy bir SUV. UNI-Z’nin ölçüleri 4699, 1890 ve 1660 (l/w/h) iken dingil mesafesi 2795 mm’dir.

Volga otomobillerinin ölçüleri şu anda bilinmiyor ancak temel aldıkları Çin otomobillerine çok benzer olmaları muhtemel. Değişiklikler büyük ölçüde tampon ve radyatör ızgarasının şekli ve bir geyik içeren GAZ rozetinin eklenmesiyle sınırlı görünüyor.

GAZ’ın merkezi, eski adı Gorki olan Nizhny Novgorod’da bulunuyor ve bu da büyük olasılıkla otomobillerin şehirdeki bir sergide görücüye çıkmasını açıklıyor. Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin ve diğer hükümet bakanları sergideki otomobilleri inceledi ve otomobillerin kökenleri hakkında sorular sordu.

Kendisine birçok araba parçasının Çin’de üretilmediği söylendi ancak direksiyon simidinin Rusya’da üretilmediğini fark ettiğinde bunun olması gerektiğini söyledi ve üreticileri yerel içeriği arttırmaya çağırdı.

Mişustin’in “Her zaman Rusya’nın bu parçaları ve tasarımları kendi başına ürettiğini görmek istemişimdir ve bu şeylerin üretiminin çok zor olmadığı söylenebilir” dediği bildirildi. Yerelleştirmenin öncelikle üretimi kolay parçalara odaklanması gerektiğini vurguladı.

Dönemin Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, 2023 yılında GAZ’ın Volga otomobillerinin üretimine yeniden başlayacağını duyurdu. Kullanılan tesis daha önce Volkswagen dahil yabancı üreticiler tarafından kullanılıyordu. Yeni Volga otomobillerinin tam üretimine 2025 yılından itibaren başlanması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından batılı üreticiler Rusya pazarını terk etti. Nisan ayında Rusya, %94’ü Çin’den olmak üzere 57.812 binek otomobil ithal etti. Ayrıca, en üst sırada yer alan Lada haricinde, Çin markaları ülkede en çok satan ilk 10 markaya hakim durumda.

Rusya, ithalatı durdurmak için feshedilen Rus otomobil markalarının üretimini yeniden başlatmayı planladığını açıkladı.

Şu anda Changan ve GAZ arasında Volga otomobilleri ile ilgili olarak yapılan anlaşmaya ilişkin herhangi bir ayrıntı yok gibi görünüyor. Muhtemelen bir tür lisans anlaşmasıyla üretiliyorlar ve parçaların birçoğu Çin’den geliyor gibi görünüyor.

Volga ilk olarak 1956 yılında yaratılan bir markaydı ve başlangıçta Sovyetler Birliği’ndeki bürokrat sınıfı olan nomenklatura’ya ulaşım sağlamak için kullanılan daha büyük arabalar üretti. Arabalar taksi olarak da kullanıldı.

Kaynak: https://news.mydrivers.com/1/981/981781.htm